Kronika

Finanse po Bożemu

W dniach 23-25 listopada 2018 r. Ela i Mirek Wrotkowie poprowadzili dla nas rekolekcje “Finanse po Bożemu”.  Podczas tego weekendu zgłębialiśmy Słowo Boże w temacie zarządzania finansami, wydawania pieniędzy, dawania i oszczędzania oraz zaciągania długów i pracy. 

 

Ela z Mirkiem są małżeństwem od 1988 roku i rodzicami nastoletnich bliźniaków. Związani z Ruchem Światło-Życie, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, służą między innymi organizując i prowadząc rekolekcje dla małżeństw na temat „Jedność małżeńska a finanse” oraz seminarium „Finanse po Bożemu”. Są liderami i wykładowcami Edukacji Finansowej Crown. Prowadzą kursy finansowe Crown oraz kursy dla narzeczonych „Radość i Nadzieja”. 

 

Prowadzący rozpoczęli rekolekcje w nietypowy sposób – quizem na temat finansów i tego co mówi o tym Bóg. Jakie było zaskoczenie nie jednego uczestnika kiedy dowiedzieliśmy się jak dużo wskazówek dotyczących pieniędzy możemy odnaleźć w Piśmie  Świętym (ponad 2300 cytatów jest na ten temat). Bóg tak wiele mówi nam o pieniądzach, ponieważ chce, żebyśmy poznali Jego sposób patrzenia na tę sferę życia. To właśnie nasze paragony, rachunki to, na co wydajemy pieniądze i kogo nimi obdarowujemy oraz oszczędności pokazują nasze priorytety i wyznawane przez nas wartości.

 

Aby dobrze zrozumieć do czego zaprasza nas Bóg w zarządzaniu finansami przyglądaliśmy się historii wielu postaci biblijnych. Józef Egipski, Łazarz, bogacz, wdowa, Abraham…To oni prowadzili nas i pomogli odkryć w którym miejscu jesteśmy i co powinniśmy zmienić w naszym życiu i myśleniu w tej dziedzinie. Pomogły nam w tym również filmy z serii Boże rozwiązania. 

 

Dowiedzieliśmy się, że to Bóg jest władcą wszystkiego, ostatecznym Właścicielem, a my jesteśmy szafarzami, zarządcami tych dóbr, które nam powierzył. Pismo Święte wzywa nas, abyśmy byli dobrymi zarządcami tego co otrzymaliśmy od Boga. Biblia zachęca do unikania zadłużenia, do oszczędzania i hojnego dawania. Dlatego uczyliśmy się planowania budżetu, który jest praktycznym narzędziem umożliwiającym mądre wydawanie pieniędzy, szybsze wychodzenie z długów, roztropne oszczędzanie na przyszłe potrzeby oraz hojniejsze dzielenie się z innymi. 

 

Te rekolekcje pokazały nam, że Boża ekonomia rządzi się innymi zasadami niż współczesny świat. 

I to jest teraz zadanie dla każdego z uczestników, aby zasady Bożej ekonomii wprowadzić do swojego życia. 

 

Dziękujemy Bogu za czas rekolekcji i za prowadzących Elę i Mirka 🙂

 

 

Powrót