Kronika

“Bez maski przed Bogiem”

W dniach 16-18 listopada 2018 r. odbyły się w Lidzbarku Warmińskim rekolekcje o sakramencie pokuty – “Bez maski przed Bogiem”, które poprowadził dla nas Pasterz naszej wspólnoty ks. Karol Krukowski. 

 

To był pracowity i wyjątkowy weekend w czasie którego zgłębialiśmy wraz ze świętymi Kościoła tematykę sakramentu pokuty, jego ustanowienie oraz elementy.

Na przykładzie historii Dawida i Batszeby mogliśmy zapoznać się także z mechanizmem grzechu. Przyglądając się tej scenie ze Starego Testamentu zobaczyliśmy jak grzech potrafi zawładnąć człowiekiem. Cudzołóstwo, zdrada, kłamstwo, przebiegłość, zabójstwo … grzech pociąga za sobą kolejny grzech i rośnie tak jak kula śnieżna. Warto poznać mechanizm grzechu, dojść do korzenia, aby ten grzech usunąć. Każdy z uczestników rekolekcji mógł tę historię odnieść do siebie i zadać sobie pytanie, gdzie jest moja Batszeba? W których miejscach w moim życiu jestem narażony na ataki złego? 

 

Wpatrując się w obraz Rembrandt „Powrót syna marnotrawnego” i wczytując się w przypowieść o miłosiernym Ojcu próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie jaki jest Bóg – Bóg jako Ojciec? Bo tylko prawidłowy obraz Miłosiernego Ojca jest w stanie zabrać lęk, który może towarzyszyć nam przed sakramentem pokuty. Ojciec wzruszył się głęboko…Tak reaguje Bóg na powracającego grzesznika. Wzruszenie jest wyrazem Jego wielkiej, bezinteresownej i przebaczającej miłości. Czy mam świadomość tego jak Bóg bardzo mnie kocha i z tego korzystam? 

Ksiądz rozwiał lęki wielu przed spowiedzią mówiąc o tym, że sakrament pokuty jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski – którym jest przebaczenie grzechów.

św. Tomasz z Akwinu i św. Jan od Krzyża pomogli nam w poznaniu pokus z jakimi każdy z nas zmaga się w swoim życiu. 

Naszym rozważaniom towarzyszyły codzienna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Rekolekcje już za nami. Ale dla uczestników to nie koniec … Teraz czas wprowadzenia w życie usłyszanych treści. 

A jeśli  Ty też chcesz “stanąć przed Bogiem bez maski” to zapraszamy na kolejne rekolekcje o sakramencie pokuty 🙂  

 

 

 

Powrót